Sida 1 av 1
Vacker durkplywood
Postat: 03 apr 2007 09:12
av Fredrik Mattsson
Jag har för avsikt att byta ut mina gamla durkar i båten till nya av vacker 12 mm durkplywood (randig med teak och coto). För en IF-båt behöver man ca 500 x 2000 mm. Problemet är dock att skivorna är 2400 x 1220 mm och kostar ca 2000 kr, dvs. man måste köpa dubbelt så mycket durkplywood som man behöver. Antar att jag inte är den första som har stått inför detta faktum. Finns det andra IF-ägare som också vill byta ut sina gamla durkar och därmed dela på kostnaden eller kanske någon som redan gjort det och har en halv skiva över? Fredrik Mattsson, IF 2207,
fredrik.mattsson@yahoo.se
Postat: 03 apr 2007 11:39
av johan swe-1870
Jag har funderat på att byta durkar, men ännu inte gjort det. Jag hade tänkt mig vacker teakdäcksrandig plywood.
Har du tänkt byta mattan på de krökta delarna till en matta randig på samma sätt som den vackra plywooden? Det är min plan på lång sikt. Jag har dock inte kollat om det finns sådan matta att skaffa.
Postat: 03 apr 2007 12:12
av maja
Matta ..lika med "våtrumstapet"..

Kolla på någon byggmarknad..
Postat: 03 apr 2007 12:33
av Fredrik Mattsson
Hej.
Jag har rivit bort mattan och målat vitt med en tvåkomponentsfärg (Hempels light primer). Den ska enligt uppgift funka bra och är inte så hal. Jag tror att det blir en snygg kontrast med vitt mot den här durkplywooden (men smaken är som baken). Men som sagt - durkkplywood är dyrt och därför är det bra om man kan dela en skiva på två IF-ägare!
/Fredrik
Postat: 03 apr 2007 17:41
av David SWE 2295
Bra idé Fredrik! Jag har gjort likadant med ett resultat jag är nöjd med. Beträffande durkplywooden så finns det flera butiker här i Fjollträsk, förlåt Stockholm, som säljer halvskivor. Kolla med Pondus, Palms i Tyresö, Seasea och kanske även Erlandsons brygga.