Svenska IF-båtförbundets forum • SM!
Sida 1 av 1

SM!

Postat: 23 jun 2008 11:19
av David SWE 2295
Nu är det endast en vecka kvar till den sista dagen för att anmäla sig till den ordinare startavgiften 700 kr. Vi vet att det sitter flera personer ute i landet med planer att delta men som ännu inte har anmält sig. I skrivande stund är det 15 båtar på DBK´s lista. Vi hoppas fortfarande på det dubbla.

Anmäl dig till årets höjdpunkt och studera vilka dina motståndare blir på http://www.dbk.nu/index.asp?g=9&r=270 .

Postat: 27 jun 2008 10:47
av Vallan
Spännande, jag är en av dem som gör en sitaminuten anmälan i helgen till min första IF mästerksap. Ska bli så skoj att träffa alla och få segla stor entyp, fast jag är lite orolig att komma sist i alla racen :oops:

Om någon vill ge mig lite tips så läs gärna detta
Min båt är bland de älsta från 68 med orginalrigg och var till i våras ren cruser och saknade massa bra trim. Nu har jag fixat till endel saker, men undra om det finns fler saker som jag kan göra för att bättra på båten, lite sista minuten (som ger någon märkbar skillnad och inte är alltför dyrt (typ ny rigg))?. Något centralt jag glömt?
Det jag gjort hitils är
- fina racing segel (stor, genua)+ fin crusing spinn.
- Ganska slät botten (800)
- Trimtampar fint placerade på rufftaket.
- Massa onödiga saker bortplockade (typ värmare mm sa runt 300kg)
- Nya skotskenor rätt placerade enligt northsails trimguide (skruvas dit i helgen).

Hursom hoppas jag att det finns några andra som seglar på min lite enklare crusing nivå. Själv håller jag på med min just började 4-8 årsplan att bli en hyffsad kappseglar, men någonstans måste även jag börja :lol: och detta blir första ricktiga racet med IF båten.

Vinden är gratis
Vallan

Postat: 27 jun 2008 12:36
av FredrikH
En sak man alltid kan göra är att lätta upp båten så mycket det går. Värmaren bortplockad - bra! En lämplig åtgärd för att lätta båten är att först tömma hela båten. Allt ska ut som är löst, detta inkluderar garderobsdörren, motorfästet och bordet till sittbrunnen! Sätt dig sedan med klassreglerna i handen och plocka bara tillbaka den utrustning som det står skall finnas. Du kommer att upptäcka att det blir ganska mycket saker kvar på kajen när du är klar...

Ett annat tips är att komma till hamnen där SM skall seglas i god tid innan tävlingarna, helst 4-5 dagar innan. Du får då chansen att titta på andras båtar och prata med andra seglare. Prata ihop dig med några andra och ge er ut och trimma fart mot varandra. Du kommer att få mycket bättre fart i båten, och du kommer att lära dig vilka du seglar fortare än, och vilka som seglar högre än dig. Dessutom är det väldigt värdefullt att lära sig hur vindarna normalt uppför sig i kappseglingsområdet.

Passa på att ställa upp på någon klubbsegling efter SM också, så skall du få se hur mycket du har lärt dig under en regattavecka!

Lycka till alla deltagare!